Yageo RT0805CRD074K7L
RT0805CRD074K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805CRD074K7L
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805CRD074K7L.pdf
Availability of RT0805CRD074K7L
QUANTITY
RT0805CRD074K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805CRD074K7L
Internal Part NumberEIS-RT0805CRD074K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805CRD074K7L
Related LinksRT0805C, RT0805CRD074K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805CRD074K7L Details Description
Related parts for RT0805CRD074K7L
CONN HEADR BRKWAY .100 36POS R/A datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMK04033BISQ datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 0.100 T/H datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
MPS GE469 RETROFIT KIT datasheet.pdf
SCREW,SET,SOC,FP datasheet.pdf
MONITOR TO VGA ADAPT CBL M/M datasheet.pdf
CTV 23C 21#20 2#16 SKT J/N REC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf