AVX Corporation 04025C102KAT2A
04025C102KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C102KAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C102KAT2A.pdf
Availability of 04025C102KAT2A
QUANTITY
04025C102KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C102KAT2A
Internal Part NumberEIS-04025C102KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C102KAT2A
Related Links04025C1, 04025C102KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C102KAT2A Details Description
Related parts for 04025C102KAT2A
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
IDC CABLE - MSR20K/MC20G/MCS20K datasheet.pdf
IC PCM CODEC PROG MIC AMP 32TQFP datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.5V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 24"W datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 8SOPA datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL 200KSPS 10UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
SNAP SWITCH 16A 250VAC datasheet.pdf