Fairchild Semiconductor 1V5KE82A
1V5KE82A picture photo
Mfg. Part Number
1V5KE82A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO201AE
Datasheet Download
1V5KE82A.pdf
Availability of 1V5KE82A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1V5KE82A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1V5KE82A
Internal Part NumberEIS-1V5KE82A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70.1V
Voltage - Breakdown (Min)77.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AE, Axial
Supplier Device PackageDO-201AE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1V5KE82A
Related Links1V5K, 1V5KE82A Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
1V5KE82A Details Description
Related parts for 1V5KE82A
FUSE PTC RESET 6V .35A 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 100POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CARD EDGE 80POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf