AVX Corporation 04025C122MAT2A
04025C122MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C122MAT2A
Brief Description
CAP CER 1200PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C122MAT2A.pdf
Availability of 04025C122MAT2A
QUANTITY
04025C122MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C122MAT2A
Internal Part NumberEIS-04025C122MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C122MAT2A
Related Links04025C1, 04025C122MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C122MAT2A Details Description
Related parts for 04025C122MAT2A
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 60MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
ENCODER OPT 256PPR TACH SHAFT datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B DUAL 32QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC BUS TX NONINV 20TSSOP datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 SKT RECP datasheet.pdf
2700UF 80V 30X35MM 105C 5000H datasheet.pdf