AVX Corporation 04025C221KAT2A
04025C221KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C221KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C221KAT2A.pdf
Availability of 04025C221KAT2A
QUANTITY
04025C221KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C221KAT2A
Internal Part NumberEIS-04025C221KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C221KAT2A
Related Links04025C2, 04025C221KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C221KAT2A Details Description
Related parts for 04025C221KAT2A
RES 68.1K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONSOLE ALUM 10.18"L X 10.48"W datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 8K 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 16V X5R 01005 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CABLE 19COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf