AVX Corporation 04025C471KAT4A
04025C471KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
04025C471KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C471KAT4A.pdf
Availability of 04025C471KAT4A
QUANTITY
04025C471KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C471KAT4A
Internal Part NumberEIS-04025C471KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C471KAT4A
Related Links04025C4, 04025C471KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C471KAT4A Details Description
Related parts for 04025C471KAT4A
CABLE SCSI-3 INTERNAL RAID FLAT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 30POS DUAL 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BATT PK 15V D SIZE ALKALINE datasheet.pdf
IC INVERTER GATE 1INPUT SOT353 datasheet.pdf
ANT OMNI STICK 5DBI RP SMA datasheet.pdf
ANT YAGI 150-174MHZ ALUM BK NF datasheet.pdf
INSTALLATION LEVEL TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 585MA 280 MOHM datasheet.pdf