AVX Corporation 04025C471MAT2A
04025C471MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025C471MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0402
Datasheet Download
04025C471MAT2A.pdf
Availability of 04025C471MAT2A
QUANTITY
04025C471MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025C471MAT2A
Internal Part NumberEIS-04025C471MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025C471MAT2A
Related Links04025C4, 04025C471MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025C471MAT2A Details Description
Related parts for 04025C471MAT2A
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
JUMPER ZQV 4N/3 BLUE datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 110M OHM 10% 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC TOP 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
CM-S3 SWITCH AND ACT'R W/3M CBL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf