AVX Corporation 04025G103ZAT2A
04025G103ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025G103ZAT2A
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V Y5V 0402
Datasheet Download
04025G103ZAT2A.pdf
Availability of 04025G103ZAT2A
QUANTITY
04025G103ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025G103ZAT2A
Internal Part NumberEIS-04025G103ZAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025G103ZAT2A
Related Links04025G1, 04025G103ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025G103ZAT2A Details Description
Related parts for 04025G103ZAT2A
DIODE ZENER 10V 300MW SOD523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf