AVX Corporation 04025U1R3CAT2A
04025U1R3CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04025U1R3CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402
Datasheet Download
04025U1R3CAT2A.pdf
Availability of 04025U1R3CAT2A
QUANTITY
04025U1R3CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04025U1R3CAT2A
Internal Part NumberEIS-04025U1R3CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.3pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04025U1R3CAT2A
Related Links04025U1, 04025U1R3CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04025U1R3CAT2A Details Description
Related parts for 04025U1R3CAT2A
LED RED RECTANG .965" HI ASSY datasheet.pdf
SPACER FOR KRPA SERIES RELAY datasheet.pdf
SOCKET TORX TR T20S 1.65" datasheet.pdf
SENS 300PSI 5/8" 9/16-18 UNF 5V datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CGRID SMT HDR 15 SAU 4CKT datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.5UH SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
220UF 10V 9,4X23,3MM 125C 20000H datasheet.pdf