AVX Corporation 04026A120KAT2A
04026A120KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04026A120KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 6.3V NP0 0402
Datasheet Download
04026A120KAT2A.pdf
Availability of 04026A120KAT2A
QUANTITY
04026A120KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04026A120KAT2A
Internal Part NumberEIS-04026A120KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance12pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04026A120KAT2A
Related Links04026A1, 04026A120KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04026A120KAT2A Details Description
Related parts for 04026A120KAT2A
CONN RCPT 8POS MALE PANEL #20 datasheet.pdf
IC 8051 CPU PREC ADC/DAC 64-TQFP datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CA 62.5 SC DUP-MTRJ OR SECURE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf