AVX Corporation 04026C182KAT2A
04026C182KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04026C182KAT2A
Brief Description
CAP CER 1800PF 6.3V X7R 0402
Datasheet Download
04026C182KAT2A.pdf
Availability of 04026C182KAT2A
QUANTITY
04026C182KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04026C182KAT2A
Internal Part NumberEIS-04026C182KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)