AVX Corporation 04026C272KAT2A
04026C272KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
04026C272KAT2A
Brief Description
CAP CER 2700PF 6.3V X7R 0402
Datasheet Download
04026C272KAT2A.pdf
Availability of 04026C272KAT2A
QUANTITY
04026C272KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 04026C272KAT2A
Internal Part NumberEIS-04026C272KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)04026C272KAT2A
Related Links04026C2, 04026C272KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
04026C272KAT2A Details Description
Related parts for 04026C272KAT2A
INSULATING COVER FOR FEU datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONN SOCKET 2POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 322MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
GUIDE PIN KIT ASSY VITA46 MACH datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 10.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf