API Delevan 0402R-18NK
0402R-18NK picture photo
Mfg. Part Number
0402R-18NK
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 18NH 420MA 230 MOHM
Datasheet Download
0402R-18NK.pdf
Availability of 0402R-18NK
QUANTITY
0402R-18NK Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402R-18NK
Internal Part NumberEIS-0402R-18NK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0402R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance18nH
Tolerance±10%
Current Rating420mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402R-18NK
Related Links0402R, 0402R-18NK Datasheet, API Delevan Distributor
0402R-18NK Details Description
Related parts for 0402R-18NK
CAP PUSHBUTTON ROUND RED datasheet.pdf
RES 392 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD PWR 4A MED FILTER 1PL QC PNL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 40POS VERT TIN datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 1.5A 8SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf