API Delevan 0402R-2N4J
0402R-2N4J picture photo
Mfg. Part Number
0402R-2N4J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.4NH 790MA 70 MOHM
Datasheet Download
0402R-2N4J.pdf
Availability of 0402R-2N4J
QUANTITY
0402R-2N4J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402R-2N4J
Internal Part NumberEIS-0402R-2N4J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0402R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance2.4nH
Tolerance±5%
Current Rating790mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant10.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402R-2N4J
Related Links0402R, 0402R-2N4J Datasheet, API Delevan Distributor
0402R-2N4J Details Description
Related parts for 0402R-2N4J
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 WW datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CONN MCX PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 27A TO-220FP datasheet.pdf
CONN TERM BLK 10POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf