API Delevan 0402R-2N4J
0402R-2N4J picture photo
Mfg. Part Number
0402R-2N4J
Brief Description
FIXED IND 2.4NH 790MA 70 MOHM
Datasheet Download
0402R-2N4J.pdf
Availability of 0402R-2N4J
QUANTITY
0402R-2N4J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402R-2N4J
Internal Part NumberEIS-0402R-2N4J
Material - CoreCeramic
Inductance2.4nH
Tolerance±5%
Current Rating790mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant10.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402R-2N4J
Related Links0402R, 0402R-2N4J Datasheet, API Delevan Distributor
0402R-2N4J Details Description
Related parts for 0402R-2N4J
CAP CER 10000PF 50V X8R 0805 datasheet.pdf
RES MO 1W 1.1 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
VHDM BP 6R 25C OPEN GOLD 5.15MM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
TERMINAL DKT 4 SOLDERABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf