API Delevan 0402R-2N4K
0402R-2N4K picture photo
Mfg. Part Number
0402R-2N4K
Brief Description
FIXED IND 2.4NH 790MA 70 MOHM
Datasheet Download
0402R-2N4K.pdf
Availability of 0402R-2N4K
QUANTITY
0402R-2N4K Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402R-2N4K
Internal Part NumberEIS-0402R-2N4K
Material - CoreCeramic
Inductance2.4nH
Tolerance±10%
Current Rating790mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq15 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant10.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402R-2N4K
Related Links0402R, 0402R-2N4K Datasheet, API Delevan Distributor
0402R-2N4K Details Description
Related parts for 0402R-2N4K
RES 240 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPTER PLUG/PLUG 20POS 2MM datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER HEX 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES 150K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 600MA AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf