API Delevan 0402R-2N7J
0402R-2N7J picture photo
Mfg. Part Number
0402R-2N7J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7NH 640MA 120 MOHM
Datasheet Download
0402R-2N7J.pdf
Availability of 0402R-2N7J
QUANTITY
0402R-2N7J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402R-2N7J
Internal Part NumberEIS-0402R-2N7J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0402R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance2.7nH
Tolerance±5%
Current Rating640mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq16 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant10.4GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402R-2N7J
Related Links0402R, 0402R-2N7J Datasheet, API Delevan Distributor
0402R-2N7J Details Description
Related parts for 0402R-2N7J
DIODE ZENER 39V 200MW SOD323 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1A SYNC 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 80.3VC SMB datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
THERMTRANS LABEL VINYL 1.00 datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 0.3A 8HTSOP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CAP TRIM 0.4-2.5PF 500V T/H datasheet.pdf