API Delevan 0402R-40NK
0402R-40NK picture photo
Mfg. Part Number
0402R-40NK
Brief Description
FIXED IND 40NH 320MA 440 MOHM
Datasheet Download
0402R-40NK.pdf
Availability of 0402R-40NK
QUANTITY
0402R-40NK Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402R-40NK
Internal Part NumberEIS-0402R-40NK
Material - CoreCeramic
Inductance40nH
Tolerance±10%
Current Rating320mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)440 mOhm Max
Q @ Freq24 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.24GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.050" L x 0.030" W (1.27mm x 0.76mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.61mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402R-40NK
Related Links0402R, 0402R-40NK Datasheet, API Delevan Distributor
0402R-40NK Details Description
Related parts for 0402R-40NK
CONN HEADER RT/A 34POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
VARISTOR 558V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X6S 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 1.5V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 120W datasheet.pdf