AVX Corporation 0402YA220KAJ2A
0402YA220KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YA220KAJ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YA220KAJ2A.pdf
Availability of 0402YA220KAJ2A
QUANTITY
0402YA220KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YA220KAJ2A
Internal Part NumberEIS-0402YA220KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YA220KAJ2A
Related Links0402YA2, 0402YA220KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YA220KAJ2A Details Description
Related parts for 0402YA220KAJ2A
CAP THIN FILM 4.3PF 10V 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 10POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN SFP CAGE 1X4 PRESS-FIT datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 344 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf