AVX Corporation 0402YA220KAJ2A
0402YA220KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YA220KAJ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YA220KAJ2A.pdf
Availability of 0402YA220KAJ2A
QUANTITY
0402YA220KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YA220KAJ2A
Internal Part NumberEIS-0402YA220KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YA220KAJ2A
Related Links0402YA2, 0402YA220KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YA220KAJ2A Details Description
Related parts for 0402YA220KAJ2A
CABLE MOD COIL 4COND WHITE 10' datasheet.pdf
CONN PCB 34POS .100 DL 2.8MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 180MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.8MM RED datasheet.pdf
CONN HDR 45POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T412 datasheet.pdf
SHADOWLESS RING 150MM WHITE datasheet.pdf