Vishay/Dale RNC50J65R7BRRE6
RNC50J65R7BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J65R7BRRE6
Brief Description
RES 65.7 OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J65R7BRRE6.pdf
Availability of RNC50J65R7BRRE6
QUANTITY
RNC50J65R7BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J65R7BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50J65R7BRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)65.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J65R7BRRE6
Related LinksRNC50J6, RNC50J65R7BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J65R7BRRE6 Details Description
Related parts for RNC50J65R7BRRE6
LASER MODULE 650NM 1-5MW DOT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 310MW SOD323F datasheet.pdf
SWITCH KNOB 6FLUTE 0.5"BLACK datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.50A 8V CHIP 1206 datasheet.pdf
LED ASSY PNL 5MM HER DIFF 635NM datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN RA datasheet.pdf