AVX Corporation 0402YA300FAT2A
0402YA300FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YA300FAT2A
Brief Description
CAP CER 30PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YA300FAT2A.pdf
Availability of 0402YA300FAT2A
QUANTITY
0402YA300FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YA300FAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YA300FAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YA300FAT2A
Related Links0402YA3, 0402YA300FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YA300FAT2A Details Description
Related parts for 0402YA300FAT2A
JUMPER-H1507TR/A2015S/X 5" datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 0.6A 8SMD GW datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M2 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V JB 1206 datasheet.pdf