AVX Corporation 0402YA300GAT2A
0402YA300GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YA300GAT2A
Brief Description
CAP CER 30PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YA300GAT2A.pdf
Availability of 0402YA300GAT2A
QUANTITY
0402YA300GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YA300GAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YA300GAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YA300GAT2A
Related Links0402YA3, 0402YA300GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YA300GAT2A Details Description
Related parts for 0402YA300GAT2A
CONN HOUSING DUAL ROW 54POS .100 datasheet.pdf
LABEL LSR POLY WHT 1.50 X 0.33" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX N-INV 14SOIC datasheet.pdf
IP CORE DDR3 SDRAM CTLR ECP3 datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.82 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
HEATSHRINK ITCSN datasheet.pdf
37POS M3 SHORT SCREW datasheet.pdf