AVX Corporation 0402YA560GAT2A
0402YA560GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YA560GAT2A
Brief Description
CAP CER 56PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YA560GAT2A.pdf
Availability of 0402YA560GAT2A
QUANTITY
0402YA560GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YA560GAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YA560GAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YA560GAT2A
Related Links0402YA5, 0402YA560GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YA560GAT2A Details Description
Related parts for 0402YA560GAT2A
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LSW ROLLER PLNGR 5A 250VAC datasheet.pdf
STRAIN RELIEF 68POS .050 W/LATCH datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SMD-6 SSR 1 FORM A datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 185MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf