AVX Corporation 0402YC181KAT2A
0402YC181KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YC181KAT2A
Brief Description
CAP CER 180PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
0402YC181KAT2A.pdf
Availability of 0402YC181KAT2A
QUANTITY
0402YC181KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YC181KAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YC181KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YC181KAT2A
Related Links0402YC1, 0402YC181KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YC181KAT2A Details Description
Related parts for 0402YC181KAT2A
SENSOR REFL LONG H TYPE W/OSC datasheet.pdf
CONN RECEPT 192POS 1.27MM R/A datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC TXRX CAN FP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 15.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR 12MM FIXED BL 24V SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 430MA 500 MOHM datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 24POS SILVR CRMP datasheet.pdf