AVX Corporation 0402YC471KAT4A
0402YC471KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
0402YC471KAT4A
Brief Description
CAP CER 470PF 16V X7R 0402
Datasheet Download
0402YC471KAT4A.pdf
Availability of 0402YC471KAT4A
QUANTITY
0402YC471KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YC471KAT4A
Internal Part NumberEIS-0402YC471KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package50,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YC471KAT4A
Related Links0402YC4, 0402YC471KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YC471KAT4A Details Description
Related parts for 0402YC471KAT4A
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC BUCK REG CNTRLR 28-HTSSOP datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 6-SMINI datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
TERMINAL WPE 1.5/R 3.5 datasheet.pdf
RES 13 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 152 TYP datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf