Rohm Semiconductor MCR10EZPF1542
MCR10EZPF1542 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF1542
Brief Description
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF1542.pdf
Availability of MCR10EZPF1542
QUANTITY
MCR10EZPF1542 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF1542
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF1542
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF1542
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF1542 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF1542 Details Description
Related parts for MCR10EZPF1542
CONVERTER DC/DC 3.3V 33W OUT datasheet.pdf
IC TXRX LOCALTALK 5V SNGL 16SOIC datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/GRN DIFF datasheet.pdf
MMT-101 DIE SET INS. FIQD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
TOOL PROGRAMMING RENESAS MCU datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf