AVX Corporation 0402YC473JAT2A
0402YC473JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YC473JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
0402YC473JAT2A.pdf
Availability of 0402YC473JAT2A
QUANTITY
0402YC473JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YC473JAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YC473JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YC473JAT2A
Related Links0402YC4, 0402YC473JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YC473JAT2A Details Description
Related parts for 0402YC473JAT2A
RELAY SSR SPST 20A@280VAC DIN MT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB SRAM 512FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
BRACKET datasheet.pdf
Connector Socket 63 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
EE XP-E BLUE datasheet.pdf
3/4" SQUARES - 5/PK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf