AVX Corporation 0402YC473KAT2A
0402YC473KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YC473KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402
Datasheet Download
0402YC473KAT2A.pdf
Availability of 0402YC473KAT2A
QUANTITY
0402YC473KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YC473KAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YC473KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YC473KAT2A
Related Links0402YC4, 0402YC473KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YC473KAT2A Details Description
Related parts for 0402YC473KAT2A
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
IC UART SINGLE W/FIFO 16-TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED AMST-UYBG WM WHT 3500K 4SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf