United Chemi-Con EKMG500EMC471MJ20S
EKMG500EMC471MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKMG500EMC471MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKMG500EMC471MJ20S.pdf
Availability of EKMG500EMC471MJ20S
QUANTITY
EKMG500EMC471MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMG500EMC471MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKMG500EMC471MJ20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesKMG
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMG500EMC471MJ20S
Related LinksEKMG500EM, EKMG500EMC471MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMG500EMC471MJ20S Details Description
Related parts for EKMG500EMC471MJ20S
SIDACTOR 130V SURGE SUP M TO220 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.49V 8SO datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC34S/AE34G/CCE34S datasheet.pdf
IC SENSOR ROTARY SPI 16-TSSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 GRN,RED,ORN,YLW datasheet.pdf
VARISTOR 10A 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
RES SMD 79.6K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
12 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
DITTO GENDERLESS WTW HSG 2 POS datasheet.pdf