AVX Corporation 0402YD223MAT2A
0402YD223MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YD223MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
0402YD223MAT2A.pdf
Availability of 0402YD223MAT2A
QUANTITY
0402YD223MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YD223MAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YD223MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YD223MAT2A
Related Links0402YD2, 0402YD223MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YD223MAT2A Details Description
Related parts for 0402YD223MAT2A
JUMPER-H1502TR/A2015W/H1500TR12" datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 38KSPS 1CH 8-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM PROG 12 TCHS ETN USB BLK datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 20% 2910 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
KK RPC 156 HDR ASSY FRLK RA 07 C datasheet.pdf
MKP 2.5UF 5% 1250VDC DRAWING T4 datasheet.pdf