AVX Corporation 0402YD473ZAT2A
0402YD473ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YD473ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 16V X5R 0402
Datasheet Download
0402YD473ZAT2A.pdf
Availability of 0402YD473ZAT2A
QUANTITY
0402YD473ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YD473ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YD473ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YD473ZAT2A
Related Links0402YD4, 0402YD473ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YD473ZAT2A Details Description
Related parts for 0402YD473ZAT2A
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.8V SOT89-3 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-12VOUT datasheet.pdf