Panasonic Electronic Components EEU-EB1H221B
EEU-EB1H221B picture photo
Mfg. Part Number
EEU-EB1H221B
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EEU-EB1H221B.pdf
Availability of EEU-EB1H221B
QUANTITY
EEU-EB1H221B Order Process
Ship out your order
Specifications of EEU-EB1H221B
Internal Part NumberEIS-EEU-EB1H221B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesEB
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current234mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEU-EB1H221B
Related LinksEEU-EB, EEU-EB1H221B Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEU-EB1H221B Details Description
Related parts for EEU-EB1H221B
CONN HEADER .100" 13POS SNGL TIN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 5-SOP datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 38POS R/A TIN datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 100PS GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEVEL 120VAC TRACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 1.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf