AVX Corporation 0402YJ100GBSTR\500
0402YJ100GBSTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
0402YJ100GBSTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 16V 0402
Datasheet Download
0402YJ100GBSTR\500.pdf
Availability of 0402YJ100GBSTR\500
QUANTITY
0402YJ100GBSTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YJ100GBSTR\500
Internal Part NumberEIS-0402YJ100GBSTR\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YJ100GBSTR\500
Related Links0402YJ100, 0402YJ100GBSTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YJ100GBSTR\500 Details Description
Related parts for 0402YJ100GBSTR\500
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 7.7A 58 MOHM TH datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 2" HE RED/GRN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
VHDM LITE 8R 25C SHIELD END BP datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE DUCT PVC SLOTTED datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf