Cornell Dubilier Electronics EDLSG105V5R5C
EDLSG105V5R5C picture photo
Mfg. Part Number
EDLSG105V5R5C
Brief Description
CAP 1F 5.5V THROUGH HOLE
Datasheet Download
EDLSG105V5R5C.pdf
Availability of EDLSG105V5R5C
QUANTITY
EDLSG105V5R5C Order Process
Ship out your order
Specifications of EDLSG105V5R5C
Internal Part NumberEIS-EDLSG105V5R5C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesSG
PackagingBulk
Capacitance1F
Tolerance-
Voltage - Rated5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 70°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can - Vertical
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.748" Dia (19.00mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EDLSG105V5R5C
Related LinksEDLSG1, EDLSG105V5R5C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
EDLSG105V5R5C Details Description
Related parts for EDLSG105V5R5C
SWITCH ROTARY DIP BCD R/A W/KNOB datasheet.pdf
RES SMD 2.94KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.31 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX datasheet.pdf
Connector Header 66 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 0.3A SNT6A datasheet.pdf
CAP TRIM 1.8-10PF 300V THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf