AVX Corporation 0402YJ100GBWTR
0402YJ100GBWTR picture photo
Mfg. Part Number
0402YJ100GBWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 10PF 16V 0402
Datasheet Download
0402YJ100GBWTR.pdf
Availability of 0402YJ100GBWTR
QUANTITY
0402YJ100GBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YJ100GBWTR
Internal Part NumberEIS-0402YJ100GBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YJ100GBWTR
Related Links0402YJ1, 0402YJ100GBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YJ100GBWTR Details Description
Related parts for 0402YJ100GBWTR
RACK ECONOMIZER 66.56X22 X 25.5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 2220 datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM MED CHOKE 8A datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 45A LPTS datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf