AVX Corporation 0402YJ8R2BBWTR\500
0402YJ8R2BBWTR\500 picture photo
Mfg. Part Number
0402YJ8R2BBWTR\500
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 8.2PF 16V 0402
Datasheet Download
0402YJ8R2BBWTR\500.pdf
Availability of 0402YJ8R2BBWTR\500
QUANTITY
0402YJ8R2BBWTR\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YJ8R2BBWTR\500
Internal Part NumberEIS-0402YJ8R2BBWTR\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YJ8R2BBWTR\500
Related Links0402YJ8R2, 0402YJ8R2BBWTR\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YJ8R2BBWTR\500 Details Description
Related parts for 0402YJ8R2BBWTR\500
SPEAKER 8 OHM .25W 50MM SQUARE datasheet.pdf
TVS ARRAY ESD 14 INPUT 16-SOIC datasheet.pdf
IC ADC TRANSDUCER BRIDGE 24TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES SMD 5.62KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 536 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K 5% 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf