AVX Corporation 0402YJ8R2BBWTR
0402YJ8R2BBWTR picture photo
Mfg. Part Number
0402YJ8R2BBWTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 8.2PF 16V 0402
Datasheet Download
0402YJ8R2BBWTR.pdf
Availability of 0402YJ8R2BBWTR
QUANTITY
0402YJ8R2BBWTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YJ8R2BBWTR
Internal Part NumberEIS-0402YJ8R2BBWTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
Height - Seated (Max)0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YJ8R2BBWTR
Related Links0402YJ8, 0402YJ8R2BBWTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YJ8R2BBWTR Details Description
Related parts for 0402YJ8R2BBWTR
IC DSP 32BIT 333MHZ 136-CSPBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 24POS .156 datasheet.pdf
CONN HERMETIC SEAL SUB-ASSY datasheet.pdf
DIGITAL OUPUT MODULE datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP 7POS FLUSH ACT SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10KV NONSTND datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf