AVX Corporation 0402YU0R5BAT2A
0402YU0R5BAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402YU0R5BAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.50PF 16V NP0 0402
Datasheet Download
0402YU0R5BAT2A.pdf
Availability of 0402YU0R5BAT2A
QUANTITY
0402YU0R5BAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402YU0R5BAT2A
Internal Part NumberEIS-0402YU0R5BAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.50pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesUltra-Low ESR
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402YU0R5BAT2A
Related Links0402YU0, 0402YU0R5BAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402YU0R5BAT2A Details Description
Related parts for 0402YU0R5BAT2A
CAP CER 33PF 25V C0H 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 9.5"L X 6.25"W datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V CH 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.8V 4-USP datasheet.pdf