AVX Corporation 0402ZA101KAT2A
0402ZA101KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZA101KAT2A
Brief Description
CAP CER 100PF 10V NP0 0402
Datasheet Download
0402ZA101KAT2A.pdf
Availability of 0402ZA101KAT2A
QUANTITY
0402ZA101KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZA101KAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZA101KAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZA101KAT2A
Related Links0402ZA1, 0402ZA101KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZA101KAT2A Details Description
Related parts for 0402ZA101KAT2A
IC MULTIPLEXER DUAL 2X1 14SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 24SOIC datasheet.pdf
RES 427 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 6V datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
LX 15.00/07/90 4.5SN BK BX datasheet.pdf
1/2" FR BRAIDEDED SLEEVING datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf