AVX Corporation 0402ZA4R7CAT2A
0402ZA4R7CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZA4R7CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 10V NP0 0402
Datasheet Download
0402ZA4R7CAT2A.pdf
Availability of 0402ZA4R7CAT2A
QUANTITY
0402ZA4R7CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZA4R7CAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZA4R7CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZA4R7CAT2A
Related Links0402ZA4, 0402ZA4R7CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZA4R7CAT2A Details Description
Related parts for 0402ZA4R7CAT2A
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN PIN 24-18AWG MATE-N-LOK datasheet.pdf
RES SMD 976K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 61A DPAK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 2A 120V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 20ppm 8pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 5A 33.4 MOHM SMD datasheet.pdf