Amphenol Industrial MS3126F14-19SX
MS3126F14-19SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3126F14-19SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS3126F14-19SX.pdf
Availability of MS3126F14-19SX
QUANTITY
MS3126F14-19SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3126F14-19SX
Internal Part NumberEIS-MS3126F14-19SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3126F14-19SX
Related LinksMS3126F, MS3126F14-19SX Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3126F14-19SX Details Description
Related parts for MS3126F14-19SX
HALF "U" ROUTING CLIP 1/8" datasheet.pdf
CONN HDR 7POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 4A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 70.656MHZ 6-CLCC datasheet.pdf