AVX Corporation 0402ZA4R7CAT2A
0402ZA4R7CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZA4R7CAT2A
Brief Description
CAP CER 4.7PF 10V NP0 0402
Datasheet Download
0402ZA4R7CAT2A.pdf
Availability of 0402ZA4R7CAT2A
QUANTITY
0402ZA4R7CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZA4R7CAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZA4R7CAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZA4R7CAT2A
Related Links0402ZA4, 0402ZA4R7CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZA4R7CAT2A Details Description
Related parts for 0402ZA4R7CAT2A
IDC CABLE - CSR10G/AE10G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER F4S .4MM 60POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 5% 630VDC datasheet.pdf