AVX Corporation 0402ZC183JAT2A
0402ZC183JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZC183JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.018UF 10V X7R 0402
Datasheet Download
0402ZC183JAT2A.pdf
Availability of 0402ZC183JAT2A
QUANTITY
0402ZC183JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZC183JAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZC183JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.56mm)