AVX Corporation 0402ZD823MAT2A
0402ZD823MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0402ZD823MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.082UF 10V X5R 0402
Datasheet Download
0402ZD823MAT2A.pdf
Availability of 0402ZD823MAT2A
QUANTITY
0402ZD823MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0402ZD823MAT2A
Internal Part NumberEIS-0402ZD823MAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0402ZD823MAT2A
Related Links0402ZD8, 0402ZD823MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0402ZD823MAT2A Details Description
Related parts for 0402ZD823MAT2A
RES SMD 160K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 24POS 2.54MM datasheet.pdf
2MM H.M.,"A" SHROUD, 4.3MM datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf