Sumida Corporation 0410CDMCBDS-1R5MC
0410CDMCBDS-1R5MC picture photo
Mfg. Part Number
0410CDMCBDS-1R5MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.5UH 3.4A 66 MOHM SMD
Datasheet Download
0410CDMCBDS-1R5MC.pdf
Availability of 0410CDMCBDS-1R5MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0410CDMCBDS-1R5MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 0410CDMCBDS-1R5MC
Internal Part NumberEIS-0410CDMCBDS-1R5MC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Jun/2015
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0410CDMCB/DS
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1.5µH
Tolerance±20%
Current Rating3.4A
Current - Saturation2.5A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)66 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0410CDMCBDS-1R5MC
Related Links0410CDMC, 0410CDMCBDS-1R5MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
0410CDMCBDS-1R5MC Details Description
Related parts for 0410CDMCBDS-1R5MC
SIDACTOR 25V SURGE SUP M TO220 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP-5POS OPEN 28V datasheet.pdf
CAP CER 47PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5DVR/3REC 24SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2.54MM 3POS PCB datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SOT23-5 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.3V 4250MA SINGLE A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 9POS datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
IC MPU SITARA 1.2GHZ 1031FCBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
1.25MM F/F 26POS 30AWG 150MM datasheet.pdf