Sumida Corporation 0412CDMCBDS-2R2MC
0412CDMCBDS-2R2MC picture photo
Mfg. Part Number
0412CDMCBDS-2R2MC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 2.8A 79 MOHM SMD
Datasheet Download
0412CDMCBDS-2R2MC.pdf
Availability of 0412CDMCBDS-2R2MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0412CDMCBDS-2R2MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 0412CDMCBDS-2R2MC
Internal Part NumberEIS-0412CDMCBDS-2R2MC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Jun/2015
Standard Package5,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0412CDMCB/DS
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8A
Current - Saturation3.6A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)79 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0412CDMCBDS-2R2MC
Related Links0412CDMC, 0412CDMCBDS-2R2MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
0412CDMCBDS-2R2MC Details Description
Related parts for 0412CDMCBDS-2R2MC
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC AUDIO DIFF LINE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
FAN FILTER 92MM 45PPI datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 16POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
WASHER FLAT RETAINING M5 PLASTIC datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
MICRO 9 M 10" YEL datasheet.pdf
DIODE GP 200V 150A POWERTAB datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 8/ LAR datasheet.pdf