Sumida Corporation 0412CDMCDS-1R0MC
0412CDMCDS-1R0MC picture photo
Mfg. Part Number
0412CDMCDS-1R0MC
Brief Description
FIXED IND 1UH 4.5A 40 MOHM SMD
Datasheet Download
0412CDMCDS-1R0MC.pdf
Availability of 0412CDMCDS-1R0MC
QUANTITY
0412CDMCDS-1R0MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 0412CDMCDS-1R0MC
Internal Part NumberEIS-0412CDMCDS-1R0MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Jun/2015
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0412CDMC/DS
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating2.8A
Current - Saturation6.2A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)40 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0412CDMCDS-1R0MC
Related Links0412CDMC, 0412CDMCDS-1R0MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
0412CDMCDS-1R0MC Details Description
Related parts for 0412CDMCDS-1R0MC
IBUTTON HALO GREEN 20MM datasheet.pdf
CONN DIN C/2 MALE 48CKT datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER SWITCH PTR SLOT datasheet.pdf
BOARD INTERFACE RCM5600W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 215MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf