Sumida Corporation 0412CDMCDS-2R2MC
0412CDMCDS-2R2MC picture photo
Mfg. Part Number
0412CDMCDS-2R2MC
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 2.8A 79 MOHM SMD
Datasheet Download
0412CDMCDS-2R2MC.pdf
Availability of 0412CDMCDS-2R2MC
QUANTITY
0412CDMCDS-2R2MC Order Process
Ship out your order
Specifications of 0412CDMCDS-2R2MC
Internal Part NumberEIS-0412CDMCDS-2R2MC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Inductor Basics
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 25/Jun/2015
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0412CDMC/DS
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating2A
Current - Saturation4.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.177" L x 0.161" W (4.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0412CDMCDS-2R2MC
Related Links0412CDMC, 0412CDMCDS-2R2MC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
0412CDMCDS-2R2MC Details Description
Related parts for 0412CDMCDS-2R2MC
IC REG CTRLR PWM CM 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RECPT 180POS 0.5MM SMT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER 200PSI NPT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T 3POS NONSHORT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917 datasheet.pdf