KEMET C927U102KZYDAAWL45
C927U102KZYDAAWL45 picture photo
Mfg. Part Number
C927U102KZYDAAWL45
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 440VAC Y5P RADIAL
Datasheet Download
C927U102KZYDAAWL45.pdf
Availability of C927U102KZYDAAWL45
QUANTITY
C927U102KZYDAAWL45 Order Process
Ship out your order
Specifications of C927U102KZYDAAWL45
Internal Part NumberEIS-C927U102KZYDAAWL45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC900
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C927U102KZYDAAWL45
Related LinksC927U102K, C927U102KZYDAAWL45 Datasheet, KEMET Distributor
C927U102KZYDAAWL45 Details Description
Related parts for C927U102KZYDAAWL45
IDC CABLE-ASR20G/ AE20G / X datasheet.pdf
IC MCU 8K FULL SPEED USB 28SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -101.3KPA GAUGE datasheet.pdf
IC REMOTE TEMP SENSOR USSOP datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf